Biserica ortodoxa româna "Adormirea Maicii Domnului - Rusciori"

Pâna la construirea actualului lacas de cult, in satul Rusciori a existat o alta biserica veche din lemn, adusa din satul invecinat Mag, la inceputul secolului al XIX- lea. Edificiul era necesar pentru a deservi celor 10-15 familii românesti stabilite aici si era amplasat la marginea satului pe colina numita "Zaharia" lânga padurea Mastacanilor.

Biserica este situata pe strada româneasca. in partea de sus. pe un loc mai ridicat. Din vechea biserica nu a mai ramas nici o urma si datorita faptului ca aceasta ameninta cu prabusirea. S-a trecut la construirea unei noi biserici. Degradata din cauza intemperiilor, in 1910, consiliul parohial, preot paroh fiind N. Platos, epitropi Samoila Neagoe si Ioan Cotora, au inceput construirea actualei biserici, contributii substantiale aducând credinciosii satului Rusciori, precum si consatenii plecati in America. De asemenea ajutor material a venit si printr-o colecta a celorlalte parohii din jur.

Construirea bisericii s-a desfasurat in anii 1910 - 1912, iar binecuvântarea ei s-afacut in 16 septembrie 1912. de catre un sobor de preoti, avându-1 in frunte pe asesorul consistorial, protopresbiterul Lazar Triteanu, delegatul mitropolitului Ioan Metianu. Biserica este construita din caramida si piatra, având forma de nava, cu doua abside laterale semicirculare, care fiind destul de mici confera planimetric aspectul de biserica in cruce. Este acoperita cu tigla iar turnul cu tabla zincata.

Dupa zece ani, biserica este devastata de un incendiu. A fost reparata si renovata de Maria Roth, casatorita in Bucuresti cu un român instarit, Ioan Boranescu. Intre anii 1924-1926, a inzestrat biserica cu un cafas pentru cor si a suportat pictarea in intregime a catapetesmei si a celor patru evan-ghelisti, precum si dotarea cu masivele strane de stejar, asezate jurimprejurul corpului bisericii. Maria Boranescu este socotita printre principalii ctitori ai bisericii.

Printre obiectele de valoare se inscriu cele sapte icoane pe sticla, doisprezece minee datând din jurul anului 1850 si Chiriacodromionul lui Andrei Saguna. In perioada anilor 1979 - 1981 s-au efectuat reparatii la acoperis, acesta fiind inlocuit complet. Dintre preotii care au avut un rol important in aceasta parohie ii amintim pe preotii Iliovici, D. Simedrea, N. Sureanu, cei care au pus bazele pentru construirea lacasului, precum si preotul Nicolae Platos in timpul caruia s-a facut zidirea.

Preoti ce au slujit in Bisericile comunei de-a lungul anilor