Mesajul Primarului Comunei Sura-Mica

primar-joarza Amplasata în imediata apropiere a orasului istoric Sibiu, Capitala Culturala Europeana 2007.
Comuna Sura Mica se remarca printr-o îndelungata istorie si traditie mentionate de catre izvoarele istorice, arheologice, etnografice si arhivistice.

Amintirile unor secole întregi încarcate de evenimente, fie ele militare, politice, sociale sau de ordin confesional, se pastreaza înca vii în memoria locuitorilor de aici.

Fara îndoiala, învecinarea teritoriala cu Sibiul, cetate de factura medievala, prezenta multa vreme ca centru administrativ - politic, dar si religios si academic, a imprimat localitatii Sura Mica o evolutie aparte, caracterizata de întrepatrunderea elementelor ce tin de specificul centrelor urbane.