Asociatia Crucea Albastra pentru Romania - "CARO"

Scopul asociatiei il constituie gurarea de asistenta de specialitate si diaconica pentru cei bolnavi de alcoolism si familiilor lor. Asociatia si-a luat numele de la Federatia Internationala a Crucii Rosii care are sediul la Berna- Elvetia, organizatie care a fost fondata in 1977 de catre preotul Lucien Rochat ca o miscare crestina de ajutorare a persoanelor cu dependenta de alcool si a familiilor lor.

Este activa azi in peste 40 de tari. In România a fost prezenta din perioada interbelica in sânul comunitatii sasilor ardeleni, respectiv a Bisericii Evanghelice Lutherane. In 1990 când preotul evanghelic dr. Christian Weiss din comuna Câlnic (jud. Alba) a avut initiativa reinfiintarii acestei asociatii, au fost invitati si crestini ortodocsi, reformati, romano-catolici si greco-catolici, pentru a se alatura acestei initiative.Astazi exista o asociatie condusa de un presedinte ortodox, preotul Constantin Necula. impreuna cu un vicepresedinte evanghelic, pr. Dietrich Galter.

In anul 1993 s-au pus bazele pentru infiintarea asezamântului Nazaret ca centru de recuperare pentru barbatii dependenti de alcool si alte droguri, cladirea fiind pusa la dispozitie de biserica evanghelica din România. Este vorba de fosta Casa Parohiala din Sura Mica care a ramas practic aban-donata dupa exodul masiv al populatiei germane din zona. Aici in perioada 1995-1996 s-au efectuat importante lucrari de renovare si reamenajare, astfel incât la inaugurarea oficiala din iulie 1996 capa-citatea crescuse la 12-15 locuri. De atunci exista aproape in permanenta o lista de asteptare.

In anul 2002 capacitatea a fost extinsa la 22 de locuri prin renuntarea la locuinta de serviciu a administratorului. Azi asezamântul Nazaret este un centru de tratament recunoscut in tara si strainatate, care in ciuda numeroaselor probleme ce trebuiau in-fruntate in acesti 10 ani de "pionierat" a reusit sa acorde o asistenta de calitate celor care si-au pus sperantele in eforturile acestei institutii.

In aceasta perioada peste 500 de barbati au cautat ajutor, aflând ca "nu este o rusine sa fii bolnav, dar este o rusine sa nu te tratezi". Si ca "numai tu singur poti reusi dar nu poti reusi de unul singur". Prin internarea in centru se asigura intrarea pacientilor intr-un mediu protejat unde se realizeaza protejarea respectiv reabilitarea psiho-sociala. Pacientul poate dobândi in câteva luni cunostinte diverse si isi poate dezvolta aptitudinile pentru a putea ajunge la ab stinenta stabila si durabila.

Rostul acestei institutii este acela de recuperare, a primi si a accepta omul dependent asa cum este, a-l ajuta si a-l insoti o bucata de drum pentru a-i arata drumul intr-o viata in care omul poate si trebuie sa-si asume din nou raspunderea.

Telurile terapiei sunt reabilitarea sanatatii fizice si psihice, recunoasterea bolii, intelegerea mai profunda a factorilor cauzatori si a evolutiei dependentei pe fundalul datelor biografice. Maturizarea emotionala a personalitatii, capacitatea de a face fata problemelor vietii, fara a recurge la drog.

Insusirea unor aptitudini si tehnici noi pentru depasirea crizelor, capacitate mai buna de introspectie si exprimare mai buna a starilor emotionale, restabilirea capacitatii de munca. imbunatatirea relatiilor familiale si sociale, regasirea unui sistem de valori morale, a unor teluri in viata.

De peste 10 ani "Nazaret" are o echipa profesionista care invata in fiercare zi de la pacienti si spera sa reuseasca impreuna: Dr. Holger Lux, psiholog Vasilc Soaita, ergo-terapeut Petru Diaconescu, consilier spiritual Nicu Stanca, prof. Cezar Marian, sunt cei care vegheaza zi de zi pentru mai binele celor bolnavi.

Sediul in Sura Mica. nr. 405. tel: 0040-69-577.316, fax: 0040-69-212.777
Persoana de contact: dr. Holger Lux Presedinte: dr. farmacist Lux Ingrid